Alumni Awards | Albright College

Alumni Awards

Alumni Award Nomination Form

Jacob Albright Award
Recognizes an alumnus/a who has used their liberal arts education to its greatest potential, thereby making outstanding contributions to the Albright College community, profession, and in service to society. This is the highest honor bestowed upon a graduate.

Formerly the Distinguished Albright Alumnus Award (from 1969 – 1992)

1969 Mary Fry Good ’49
1970 William E. Maier ’31
1971 (None Given)
1972 (None Given)
1973 Ruth R. Robinson Cooper ’65 (D)
1974 (None Given)
1975 William E. C. Dearden ’44 (D)
1976 (None Given)
1977 Kenneth L. Benfer, M.D. ’25 and Janet Kaltreider Benfer ’25
1978 Roderick H. Horning, Ph.D. ’51 (D)
1979 Jerome Dersh, M.D. ’49
1980 James R. Koller, Esq. ’28
1981 The Reverend William R. Marlow ’49
1982 Robert A. Bittenbender ’63
1983 Peter B. McCuen ’56
1984 Terrence E. Connor, Esq. ’51 (D)
1985 Frederick H. Perfect ’48 (D)
1986 (None Given)
1987 Joseph E. Coleman, Esq., HH.D. ’48 (D)
1988 Marion I. Miller ’51(D)
1989 Eugene H. Barth, Ph.D. ’37 (D)
1990 VADM John H. Fetterman Jr. ’54 (D)
1991 George A. Seighman ’62
1992 J. Dale Yoder, Ph.D. ’57

In 1993 name of award change to Jacob Albright Award

1993 Michael E. Greenberg, Esq. ’79
1994 Salvatore M. Cutrona Sr. ’73
1995 Herbert C. Miller Jr. ’61
1996 Joseph A. Gerber, Esq. ’66
1997 P. Kenneth Nase, M.D. ’55 (D)
1998 (None Given)
1999 Nancy Ratajczak Shuman, M.D. ’60 (D)
2000 Lee C. Swartz, Esq. ’58
2001 (None Given)
2002 (None Given)
2003 Norman E. Dettra Jr., Esq. ’52 (D)and Nancy C. Neatock Dettra ’53 (D) (Jointly)
2004 Edward J. Trayes, Ph.D. ’60
2005 Christ G. Kraras ’69
2006 The Reverend Dr. Paul D. Gehris ‘56
2007 John Scholl ‘69
2008 William G. Koch Sr., CPA ‘64
2009 Karen A. Rightmire ‘69
2010 Scott R. Wolfe ’79
2011 Lowell Wesley Perry, M.D. ’57
2012 William Santoro, MD ’78
2013 John T. Baily, M.B.A ’65
2014 John K. Roessner III ‘61
2015 Albert M. Falcone ’41
2016 Joan Develin Coley ’66

Distinguished Alumnus/a Award
Given for outstanding service and accomplishments in at least one area including community, state, nation, church, profession, academic and/ or service organizations.

Formerly the Alumni Citation Award (1949 – 1953 and 1977 – 1992)

1949
Denton M. Albright ’15 (D)
Raymond W. Albright ’22 (D)
Kenneth L. Benfer ’25 (D)
J. Fred Bohler ’08 (D)
Fred G. Bollman ’21 (D)
George D. Bollman ’21 (D)
Dorsey W. Bruner ’29 (D)
Charles S. Crumbling ’11 (D)
James A. Heck ’16 (D)
Carl M. High ’20 (D)
Fred A. Howard ’12 (D)
Oscar A. Hyden ’18 (D)
Charles S. Kelchner 1895 (D)
Isaac C. Keller ’07 (D)
William E. Maier ’31 (D)
Harry R. Matten ’17 (D)
Charles A. Mock ‘98 (D)
Elmer L. Mohn ’02 (D)
Glenn K. Morris ’18 (D)
George E. Schnabel ’17 (D)
Ruth C. Shaffer ’11 (D)
John D. Shortess 1882 (D)
Lewis E. Smith ’21 (D)
John R. Spannuth ’21 (D)
Charles H. Venus 1899 (D)
Clarence W. Whitmoyer ’28 (D)
B. Garrison Wilkes ’29 (D)

1950
Anna R. Benninger ’30 (D)
Clarence E. Boyer ’19 (D)
H. Leroy Brininger, B.D.’34 (D)
Hartwell H. Fassnacht ’27 (D)
Grant C. Knight ’18 (D)
Charles W. Leininger ’07 (D)
John G. Mengel ’17 (D)
Warren W. D. Sones ’08 (D)
Paul R. Wert ’28 (D)
Wendell P. Woodring ’10 (D)

1951
Claire K. Dice ’23 (D)
Edwin S. Fulcomer ’19 (D)
Paul M. Fye Ph.D. ’35 (D)
Ralph J. Haws ’10 (D)
Arthur H. Henninger ’25 (D)
Franklin E. Hetrick ‘00 (D)
Mary D. Kiess ’23 (D)
John A. Smith ’14 (D)
Daniel W. Snader ’29 (D)
Charles C. Talbott ’03 (D)

1952
Harry A. Benfer Jr. ’15 (D)
Glenn A. Deibert ’28 (D)
Marcus H. Green ’29 (D)
Lucille Tucker Greene ’29 (D)
William N. Kline ’07 (D)
Charles I. Raffensperger ’23 (D)
Paul I. Speicher ’27 (D)
Stephen G. Spottswood ’17 (D)
John L. Pandel ‘00 (D)
Eugene F. Stoudt ’29 (D)
Alfred J. Thomas ’30 (D)
Frank E. Wray ’17 (D)

1953
Edward W.P. Binckley ’28 (D)
Cyrus E. Beekley ’27 (D)
Fred E. Luckenbill ’23 (D)
George E. Snyder ’27 (D)
Helen B. Uhrich ’29 (D)
Daniel R. Harper ’17 (D)
C.James Todaro ’18 (D)
Herman L. Rudolph ’31 (D)
Harry A. Houseal ’30 (D)
Rev. Paul Price ’26 (D)
Fred D. Wentzel ’13 (D)
Dr. Catherine E. Steltz ’29 (D)

Citation Award Discontinued – Reinstated 1977

1977
Phyllis J. Carter ’46
Stanley E. Order, M.D. ’56 (D)
John R. Spannuth, M.D. ’21 (D)
David Q. Voigt, Ph.D. ’48
Russell F. Weigley, Ph.D. ’52 (D)

1978
Robert W. Hussey ’58 (D)
Lee C. Swartz, Esq. ’58
Mary Yohn Springer Mackey ’34 (D)
P. Kenneth Nase, M.D. ’55 (D)
Earl J. Heydinger ’52 (D)

1979
Christ J. Zervanos ’51
George R. Zug, Ph.D. ’60
Suzanne F. Schick ’59
Anna R. Benninger ’30 (D)

1980
The Reverend Dr. Richard A. Cattermole ’49 (D)
Vice Admiral John H. Fetterman Jr. ’54 (D)
Paul R. Frey, Ph.D. ’22 (D)
Timothy P. Roth, Ph.D. ’65
Paul Schach, Ph.D. ’38 (D)
Margaret Wolfe Stetler ’42 (D)
P. Fay Binkley Strickler ’62

1981
Richard J. Baldauf, Ph.D. ’49 (D)
Joseph E. Coleman, Esq. ’48 (D)
Dona J. Sensenig ’73
John B. Wagner, M.D. ’43 (D)

1982
The Reverend Dr. Paul D. Gehris ’56
Calvin E. Green ’50
Dorothea M. Lang ’56
Russell F. Reidinger Jr., M.D. ’67

1983
Leonard E. Barrett, Ph.D. ’60 (D)
Frank E. Bird Jr. ’50 (D)
Edward R. Cammarota ’38 (D)
Ernest A. Mancini, Ph.D. ’69
Lowell W. Perry, M.D. ’57
Robert M. Ruoff ’51 (D)
Beverly Yanich, Ph.D. ’61

1984
Dwight A. Dundore ’43 (D)
The Reverend Chester J. Jump Jr. ’38 (D)
Lawrence E. Murr, Ph.D. ’63
Gary S. Wasserman, D.O. ’67 (D)

1985
Donald T. Floyd Jr. ’73
Kathleen J. Grant, M.D. ’72
Janice Fry Redinger ’73
Glenn A. Trout ’39 (D)

1986
Richard L. Connell ’52 (D)
Richard H. Koch ’50
Jack O. Peiffer ’55
D. Gerald Searfoss, DBA ’69

1987
Cynthia A. Hudson ’75
Harry R. Martin ’73
Lewis E. Nevins ’65

1988
Robert J. Beall, Ph.D. ’65
Durland D. Fish, Ph.D. ’66
C. Samuel Kissinger ’57
Ruth Fry-McKennon ’54
Dale H. Reinhart ’66
Emma L. Rahn ’67

1989
David Richard Bomberger Jr. ’70
Carl W. Friedericks, M.D. ’42 (D)
Lucille D. Himmelberger Gough ’74
Robert G. Harter ’60
Leslie A. Mardenborough ’68
Thomas B. Williams ’83
Nikitas J. Zervanos, M.D. ’58

1990
Sandra Kropilak Clark ’74 (Posthumous) (D)
Joseph A. Gerber, Esq. ’66
Sandra Miller Graffius ’61
John W. Kopp, Ph.D. ’29 (D)
Newell J. Wert, Ph.D. ’47

1991
The Honorable W. Richard Eshelman (D)
Irvin W. Godboldte ’64
The Reverend Robin M. Hynicka ’75
Carol Hill Lowe ’65
Mary Jane Weber Schneider ’45 (D)
Stephen S. Winter, Ph.D. ’48

1992
William W. Budd, Ph.D. ’72
Clair W. Matz Jr., Ph.D. ’58 (D)
P. Sue Checcio Perrotty ’75
Robert C. Moller ’58
Eleanor D. Schlenker, Ph.D. ’63
Edward J. Trayes, Ph.D. ’60

Name changed from Alumni Citation to Distinguished Alumnus(a) Award 1993

1993
Harold J. Bailey, Ph.D. ’62
Maj. Jane E. Fraher, R.N., USAF ’76
Robert W. Liptak ’62
Gary W. Rightmire ’69
Karen A. Kenney Rightmire ’69
Charles J. Wolfe Jr., D.D.S. ’60 (D)

1994
E. Louise Auchenbach ’44 (D)
Ray E. Feick, D. Ed. ’58
Lucille Tucker Greene, M.D. ’29 (D)
Paul F. Jacobs, Ph.D. ’64
Craig B. Pearson, M.D. ’64 (D)

1995
Joan Develin Coley, Ph.D. ’66
Geraldine M. Bowker Heilman ’44
Mildred L. Rothermel Ice ’36
Brig. General Edwin C. Kelley Jr., USMC ’67
James A. Walker ’63

1996
Col. Edward Anlian, USAF (Ret.) ’50 (D)
Carol Reed Ash, Ed.D., R.N. ’61
Leo C. Knoblauch ’33 (D)
Mae Jean Picking Rosser ’45
Anthony S. Serianni, Ph.D. ’75
Lisbeth A. Fox Shugar ’71

1997
Bruce A. Seaman, Ph.D. ’72
Michael D. Marino, Esq. ’63

1998
Dennis W. Hess, Ph.D. ’68
William R. Salaneck, Ph.D. ’63

1999
Hidehiko Ochiai ’66
Maj. Ralph M. Periandi ’74
Russell M. Wall III, M.D. ’74
Harry A. Wray ’30 (D)

2000
Robert R. Gerhart Jr. ’41
Bonnie Reheard Plunkett ’71
G. Phillip Rutledge, Esq. ’75
Maryalice Stetler-Stevenson, Ph.D., M.D. ’75

2001
Julie A. Schauer Fairman, Ph.D., RN, FAAN ’76
The Honorable Edwin B. Erickson III ’60
David C. Leber, MD, FACS ‘63

2002
Martha C. Carlough, M.D., MPH ’85
Beverly Edwards, Ph.D. ’79
William Fred Hess, M.D. ’78
Gerald A. Tartaglia ’72

2003
Elizabeth L. Andress, Ph.D. ’76
R. Scott French ’87
Col. Craig D. Shriver, M.D. FACS, U.S. Army ’80
Marc K. Wallack, M.D. ’66

2004
Thomas R. Kline, Esq. ’69
Daryl R. McCullough ’86
The Reverend Dr. Carl E. Young ’30 (D)

2005
Anil D. Aggarwal ’89
Murray H. Dashe ’69
Polly Walls Eshelman ’44
Kathleen J. Grant, M.D. ’72
Kathleen C. Hittner, M.D. ’69

2006
(None Given)

2007
Dr. John B. Bishop ’64
Dr. Grant R. Krow ’63 (D)

2008
Susan M. Beidler Ph.D., M.B.E., APRN-NP, FNP-BC ’76
Stephen George Ed.D. ’68
Kathleen A.B. Kovach, Esq. ’82
Jessica Pfennig ’88

2009
Mark Roy Bippes ’69
V.James Garofalo, Ph.D. ’61
William G. Stetler-Stevenson, M.D., Ph.D. ’75

2010
Jacquelyn S. Fetrow, Ph.D. ’82
Corey Lenczden ’92
Stanley J. Michalak, Ph.D. ’60
John I. Risinger, Ph.D. ’87

2011
Matthew L. Urbanski ’85
Danilo Yanich, Ph.D. ’68

2012
Lynne Z. Gold-Bikin, Esq. ‘73
Martha (Barnhaus) Green, Ph.D. ‘63

2013
Jay R. Rosan, D.O. ’66
Julia Kallipolitou Terzis, M.D., FRCS, Ph.D. ’65

2014
Harold Kretzing, M.D. ‘55
William N. Grosch ‘66
Donald C. Sedberry Jr., D.D.S., FAGD, ABGD ’77

2015
Sharon M. Dietrich, JD ’82
Michael W. Varano, Ph.D ’61
Cristen L. Zipf, M.ED ’94

2016
John Fetterman, M.P.A. ’91
Deborah L. Johnson, Ph.D. ’76
Charnita Zeigler-Johnson, Ph.D. ’92

Mary Fry Good ’49 Service to Alma Mater Award
Presented to an alumnus/a of Albright College for outstanding service to Alma Mater.

1997 Janet L. Gehres ’54
1998 Walker C. Wadsworth ’73 (posthumous)(D)
1999 Mary Fry Good ’49
2000 Andrea S. Finkelstein Losben ’71
2001 Nancy C. Neatock Dettra ’53
2002 (None Given)
2003 Thomas R. Snyder ’49 (posthumous)(D)
2004 (None Given)
2005 (None Given)
2006 (None Given)
2007 (None Given)
2008 Frieda L. Texter Ph.D. ’72
2009 Ronald G. Green, Ph.D. ’62
2010 Kristofer William Updike ’99
2011 (None Given)
2012 G. Philip Rutledge ’75
2013 W.C. Jack Miller ‘82
2014 Art Hilt ‘54
2015 June T. Maier ’76
2016 Lewis E. Nevins, M.B.A., CPA ’65

Young Alumni Achievement Award
Presented to an alumnus/a who has graduated within the past 15 years for outstanding achievement in at least one of the following areas: profession or career, dedicated volunteer service to Albright, church or community.

1996 Brian S. Belson, Esq. ’83 (Posthumously), Maj. Jon L. Lightner ’81
1997 Jacquelyn S. Fetrow, Ph.D. ’82
1998 Jeffrey S. Lentz ’85
1999 Scott D. Gradwell, DMD, F.A.G.D., P.C. ’84
2000 Lauren E. Ashburn ’89
2001 James W. DeBord ’91
2002 Saidah A. Ekulona ’92
2003 Terry C. Miller ’96
2004 (None Given)
2005 (None Given)
2006 (None Given)
2007 Dr. Michael J. Steiner ’93
2008 Jennifer Esposito ’93
2009 Mikki L. Anselmo ’05
2010 Jeff Mitchell ’96
2011 Rabbi Emily Ilana Losben-Ostrov ’99
2012 (None Given)
2013 Brent J. Hurley, M.B.A. ‘01
2014 Rachel L. Large, Esq ‘04
2015 Lori E. Gabert ’07
2016 Simon Foster, M.B.A. ’10


2018 Alumni Award Recipients

Six Albright College Alumni Honored for Outstanding Achievements

Alumni Award recipients

During Albright College’s Alumni Weekend on Saturday, April 21, 2018, six alumni were honored for their outstanding contributions and achievements.

The Jacob Albright Award – The highest alumni honor, presented to a graduate who has used his or her liberal arts education to its greatest potential, thereby making outstanding contributions to the Albright College community, his or her profession and in service to society. 

Awarded to P. Sue Perrotty, class of 1975, of Reading, Pa.

Distinguished Alumni Award – Presented for outstanding service and accomplishment in at least one of the following areas: community, state, nation, church, profession, academic and/or service organizations.

Awarded to: 

Michael B. Clearfield, D.O., class of 1971, of Vallejo, Calif.
Vito A. Cosmo Jr., class of 1984, of Fort Washington, Pa.
Scott M. Hunsicker, class of 1992, of Wyomissing, Pa.

Young Alumni Achievement Award – Presented to a graduate within the last 15 years for outstanding achievement in at least one of the following areas: profession or career, dedicated volunteer service to Albright, church or community.

Awarded to Salaam Bhatti, Esq., class of 2008, of Richmond, Va.

Mary Fry Good ’49 Service to Alma Mater Award – Presented to a graduate of Albright College for outstanding service to Alma Mater.

Awarded to Michael H. Reese, class of 1986, of Reading, Pa.