PRIDE Awards

Criteria for Community PRIDE Awards

Nominee should demonstrate the following characteristics:

Perseverance

  • Employee shows consistence of his/her work ethic.
  • Employee follows through on a designated project.
  • Employee completes a project with excellence.

Respect

  • Employee demonstrates excellent customer service, internally and/or externally.
  • Employee performs good deeds for others.

Initiative

  • Employee initiates a cost-saving idea.
  • Employee initiates a best-practice idea.
  • Employee engages in knowledge-building activities: i.e. he/she uses and/or shares his/her knowledge with the community and with students through innovative classes and campus programming.
  • Employee creates a project that benefits others.
  • Employee engages in innovative thinking and innovative projects.

Desire

  • Employee excels in his/her job.
  • Employee sets and accomplishes high goals for him/herself.
  • Employee shows desire to pursue the high standards of the College.
  • Employee goes a step beyond expectations.
  • Employee seeks to improve his/herself professionally.
  • Employee seeks to improve his/her department.

Enthusiasm

  • Employee implements and promotes a new club or activity for the betterment of the campus community.
  • Employee motivates others and is a positive mentor.

Albright College Pride Award Recipients

We are pleased to acknowledge the following who have been recognized for excellence by receiving the PRIDE Award:

2016

  • Gary Higgins, Technical Support Specialist
  • Dr. Rodney Warfield, Professor of Education
  • Ryan Davis, Infrastructure Architect

2015

  • Cindy Becker, Administrative Assistant
  • Doug Sutliff, Carpenter
  • Lorraine Wentzel, Operations Coordinator

Edward R. Gilbert Award Recipients

  • Cindy Becker (2017)
  • Doug Sutliff (2016)
  • Jennifer Stoudt (2015)
  • Collette Joyal (2014)
  • Margaret Upham (2013)
  • Frieda Texter, Ph.D.  (2012)
  • Debra Baver (2011)
  • Sally Stetler (2010)
  • Art Bromirski (2009)
  • Dave Ballaban (2008)
  • Sandy Stump (2007)

Previous PRIDE Award Recipients

  • Becki Achey, Corporal, Public Safety
  • Richard Androne, Ph.D., Professor of English
  • Mickey Baines, Director of the Accelerated Degree Programs
  • Dave Ballaban, Registrar
  • Debra Baver, Associate Registrar
  • Tiffany Clayton, Coordinator of Multi-Cultural Programs/Assistant Director of Student Activities
  • Idalia “Cocol” Bernal
  • Art Bromirski, Sergeant, Public Safety Officer
  • Kathy Cafoncelli, Executive Assistant to the President
  • Karen Campbell, PhD, Professor of Biology
  • Elaine Dease, Facilities Supervisor – Operations
  • Rosemary Deegan, Library Director
  • Tam Do, Education Technology Support Specialist
  • Karen Evans, Director of the Career Development Center
  • Kevin Ezzell, Enrollment Advisor & Project Manager
  • Angela Fonte, Assistant to the Provost
  • Jason Hoerr, Network & Computer Support Manager
  • Sheila Hogue, Assistant to the Vice President for Enrollment Management and Dean of Admission
  • Gena Howard, Applications Support Manager
  • Collette Joyal, Director of Enrollment/Information Services
  • Ed Kappenstein, Facilities Manager/Energy Management
  • Jeffrey Lentz, Artist in Residence
  • Tiffany Lyle, Manager of Graduate Division
  • Barbara Marshall, AVP of College Relations & Marketing
  • Joanna McClintock, Enrollment Advisor, Site Coordinator – Blue Bell
  • George Missonis, Audio Visual and Education Technology Librarian
  • Loren Morgan, Associate Director of Admission
  • William “Bill” Morrison, Senior Enrollment Advisor/Site Coordinator
  • Douglas Nelson, Mail Clerk
  • Nancy Orlando, Telecommunications Support/Secretary, Campus Telephone Operator
  • John Pankrantz, Ph.D., Professor of History, Director of the Alpha Program
  • Janet Pappas, Payroll Clerk
  • Minnie Perteet, Facilities Services Worker – Custodian
  • Dr. Ian J. Rhile
  • John T. Short Jr.
  • Sally Stetler, Assistant Dean of Students
  • Jennifer Stoudt, Director of Publications / Editor, The Albright Reporter
  • Sandy Stump, Collection Management Librarian and Associate Library Director
  • Sandy Sullivan, Catering Assistant
  • Frieda Texter, Ph.D., Professor of Chemistry and Biochemistry/Undergraduate Research and ACRE Director
  • Margaret Upham Secretary, Development
  • Cindy Werner, Assistant Director of the Accelerated Degree Programs
  • Samantha Wesner, MSN, CRNP, RNC, Assistant Dean of Students and Director of the Gable Health Center
  • Tom Zerbe, Assistant Controller/Accounts Payable

Complete the Nomination Form

Completed nomination forms should be forwarded to Human Resources at hr@albright.edu or to khubric@albright.edu.